1. Moduł fotowoltaicznyzbudowany jest z ogniw słonecznych, które wykorzystują efekt fotowoltaiczny do przetwarzania energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną (prąd stały). Obecnie domowe instalacje fotowoltaiczne najczęściej wykonywane są z modułów monokrystalicznych, o wysokiej sprawności, wykorzystujących technologie dodatkowe jak np. PERC czy Half-Cut.
2. Inwerter (falownik)to urządzenie, które służy do przetwarzania prądu stałego o stałej wartości napięcia (generowanego przez moduł fotowoltaiczny) na prąd zmienny o zmiennej wartości napięcia. Dopiero tak przekształconą energię możesz wykorzystać do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Jeśli posiadasz inwerter hybrydowy, możesz połączyć swój system z magazynem energii.
3. Siećnadwyżki wyprodukowanej energii w Twojej instalacji fotowoltaicznej trafiają do sieci publicznej, a następnie są rozliczane ze sprzedawcą energii elektrycznej według obowiązującego Cię systemu.
4. Licznik dwukierunkowypozwala mierzyć wysłaną do sieci energię, wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną oraz tę pobraną z sieci. Każdy prosument musi mieć zamontowany licznik dwukierunkowy przed uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej.
5. Magazyn energiizamiast do sieci to tu trafi niewykorzystana na bieżąco energia. Będziesz mógł z niej skorzystać gdy produkcja paneli fotowoltaicznych będzie niewystarczająca dla Twojego zapotrzebowania np. w bardzo pochmurny dzień lub gdy wystąpi awaria sieci.